az új cím: elfogult.blogspot.com
Macbeth of Fehérvár
2011.03.06. 20:45 a rajongó
2011. március 5.
Székesfehérvár, Vörösmarty Színház
Kálloy Molnár Péter munkáit 20 éve figyelem. mindig volt benne valami fura, ezért feltételeztem, hogy a Macbeth - ami alapból vértől iszamos - sem lesz átlagos.
a bajokkal kezdem, mielőtt rátérnék. a díszlet monumentális, ami jó, de helyenként épp a díszlet az, amitől nem látszanak a szereplők. megaztán a hiperszuper távirányítós díszletek mozgatása néha túl hosszú, még szerencse hogy közben szól a Titanicra emlékeztető Vangelis-szerű zenei betét. hát, én nem annyira szeretem a sok törést a drámában. és még valami. helyenként nemcsak nem értettem, mit mondanak egyes színészek, de még a nyelvet sem ismertem fel. a fordítás (Szabó-Stein Imre) új, de nem modern, ez különös, viszont használ nem korhű kifejezéseket (pl. lakáj) ennyi a negatív. a többi: színház.
KMP rendezése izgalmas volt és érdekes, a szereplőknek jellemük volt és stílusuk, mi több, sorsuk. nagyon tetszett a bérelt vészlények szövege, amikor upsz! itt-ott az igazságot is odacsempészték. A kissé bugyuta királyról később, mikor meghal, őszintén mondják, hogy szent király volt, Macbeth átalakulásának és megőrülésének pedig látványos stációi vannak. Lady Macbeth tényleg egy dög, aki maga is beleőrül a sok vérbe és halálba, amiknek ő az okozója, kiváltója, eredője. remek Tóth Auguszta megőrülése. de hiteles volt a Macbethet alakító Csizmadia Gergely is, akit eddig klasszikus színházban -önhibámból- nem láttam még. hanggal és mozgással uralta a színpadot, már-már fölé kerekedett az őt rángató Lady Macbethnek. azaz csak az elején rángatta, aztán Macbeth életre kelt, és gyilkos döntései a saját döntései: csak múljanak el a rémképek! persze a gyakorlott színházlátogató tudja, hogy a gyilkosságot újabbak követik, egyre könnyebb megtenni, de sosincs vége.
a legerősebb jelenet Malcolm, a király fia és Macduff kettőse, Tűzkő Sándor és Fehérvári Péter lenyűgöztek. Ez a Malcolm egészen más, mint aki elmenekült apja halála után a gyilkosai elől. tudatosan teszteli a hozzá érkező Macduffot, tettetését Macduffhoz hasonlóan én is bevettem. nagyon látványosak és elegánsak a harci jelenetek is, és bár úszik vérben a sztori, nem kellett ehhez liternyi vörös festéket elhasználni, ezt külön köszönöm. hogy elhiszik, hogy így is megértem.
a rendezés tele van pici utalásokkal a szereplők kapcsolatára, a kapcsolatuk változására, például a király és a trünörökös, vagy a trónörökös és az öccse között, jelzik ezt mozgással, gesztussal, hanghordozással, nagyon finom munka.
külön dicséret illeti a bonyolult díszletek irányítóját, aki a közlekedő lépcsők között kialakult dugót is remekül oldotta meg. ja, ha ennyire szuper a technika és ennyire ki tudja használni a rendezés, felesleges és béna a fekvő lépcsősort négy emberrel behozatni csak azért, hogy macbeth fekve vánszorogjon rajtuk. minek?
mindent összevetve az olyan Shakespeare-előadás, ami nem oszt meg, amire bárkit elvinnék, fiatalt és öreget egyaránt.
Szólj hozzá!
SZERET_LEK
2011.03.01. 19:01 a rajongó
Szeretlek Hoppart, szeretlek Manna, szeretlek Bercsényi Péter! Ez aztán az elfogult megnyilatkozás.
A helyszín varázslatos. Amikor kicsi voltam, a nyári estéken a Szikra Mozi tetejét széthúzták és csillagfényben láthattuk az előadásokat. Aztán amikor Ruttkai Éva színház néven - sajnos valódi koncepció nélkül - színházként működött, az Anconai szerelmesek végén ámult hangosan a közönség a váratlan látvány láttán (ez milyen má').
Most a Szikra végre az, amire vártam évek óta. Egy igazi kultúrtér, ahová be lehet menni csakúgy. lehet meccset nézni, várni valakire, beszélgetni, olvasni és hát színházat vagy koncertet nézni. Megjegyzem, ilyen lehetne a Gödör is, ha valaki végre hagyná.
De írjak a Szeret_lek című előadásról inkább. jó. Nem színdarab, nem egy dráma. hanem sok. minden egyes szerelmi történet, amit a szereplők elmesélnek, egy ponton drámaivá, tragikussá válik, ahonnan már nem lehet visszahozni. melankolikus előadás.
a szereplők egymáshoz vagy hozzánk beszélnek, tökmindegy: a lényeg, hogy valakinek elmondhassák a történetüket. látszatbeszélgetések, hiszen senkit sem érdekel igazán, mi van a másikkal. a nézőnek meg, aki vagyok, jó hogy szembesülhet a sokszor ismerős helyzetekkel. és érdekes, az életben - merthogy valós sztorik alapján készült a darab - nemigen van hepiend. és tudod mit, nem is kell. nem a hepiend az érdekes, hanem a hepiközben. hogy amíg benne vagy, amíg felfut, addig érdemes legyen benne lenni. szuper lenne valakivel együtt megöregedni, de még szuperebb lenne, ha most, amikor még nem vagyunk öregek, együtt lehetnénk. és számomra a tanulság, hogy el kell fogadni, ami vagy aki jön, ha tényleg érdekel. nem elemezgetni kell, mérlegelni, hanem csinálni.
nade. megint rájöttem, hogy hál' Istennek mennyi tehetséges színészünk van. persze kelll a boszorkány, aki összehozza őket és kicsalogatja a hangokat és színeket. Pelsőczy Réka az. és Matkó Tamás, a zenész, aki remekül hangszerel és játsszat, énekeltet.
két kedvenc jelenetem van.
Az egyik a Bercsényi Péter alakította pincér sztorija, aki egyébként bábszínész, de lehetne bármi, amit akar. tessék felfedezni!
a másik Takács Kati és Barabás Richárd szerelmespárja, akiknek simán elhittem, akiket jó volt nézni és hallgatni. a korkülönbség aggaszt? ugyan, senki nem fogja a fejfádra írni!
Szólj hozzá!
Címkék: szeret lek
Az öldöklés istene
2011.03.01. 19:01 a rajongó
bbbbllléééááááááááááááhááááááááááááááháháááááááááááááááááhhhhhhhhhhhhhhhhhhgggggggh
Utolsó kommentek